مردم مقاوم

مردم مقاوم

وقتی می‌خوایم خانه‌ای رو برای زندگی انتخاب کنیم، به دنبال ساختمانی می‌گردیم که اصولی، دقیق و با مصالح خوب ساخته شده باشه. اما با همه‌ی این‌ها ساختمانی استواره که روی پی محکمی قرار گرفته باشه.

 

 

بنای اقتصاد هر کشور رو می‌شه با یک ساختمان مقایسه کرد. بنایی که پی و اساس اون مردمند.۱ هر چه مردم مقاوم‌تر باشن در نتیجه بنای اقتصاد روی پایه‌ی محکم‌تری استوار میشه و با اتکا به این پایه‌ست که میشه یک اقتصاد مقاوم بنا کرد.

 

«اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح میشود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا می‌کند.»

بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی ۱۳۹۳/۰۱/۰۱

 

 

اما مردم مقاوم چه مردمی‌اند؟ برای پاسخ به این سوال یک سوال دیگه هم میشه پرسید! مردم غیر مقاوم چه مردمی‌اند و به چه سبکی زندگی می‌کنند؟ روشنه که یکی از راه‌های مهم برای داشتن یک جسم سالم و مقاوم ورزشه. فرد با کنار گذاشتن داوطلبانه‌ی راحتی و پذیرش سختی، خودش رو ورزیده می‌کنه. اگه کسی راحتیشو کنار نذاره و مقاومتشو بالا نبره در برابر کم‌ترین سختی‌ها آسیب می‌بینه. راحت‌طلبی وقتی با لذت‌طلبی همراه بشه، سبک زندگی ویژه‌ای رو پدید میاره.

 

 

سبک زندگی‌ای که امروز مصرف‌گرایی رو به یک پدیده‌ی شایع در غرب بدل کرده، مصرفی در خدمت تامین راحتی و لذت. ۲ ۳

 

 

رواج این سبک زندگی مقاومت مردم رو که پایه‌ی اصلی اقتصادند از بین می‌بره، شاهد این مسئله بحران مالیه اخیره که در اون هر جا دولت‌های اروپایی حرف از ریاضت اقتصادی زدند مردم به نشانه‌ی اعتراض به خیابان‌ها ریختن. ۴ ۵

 

 

اما در غرب مردمی هم هستند که سبک متفاوتی دارن. آمایشگران که خودشون رو برای اوضاع اضطراری آماده ‌‌می‌کنن. اون‌ها از یک‌سو با ارتقا دادن مهارت‌ها و گذروندن دوره‌های آموزشی مثل کمک‌های اولیه و دفاع شخصی و از سوی دیگه با ذخیره آب و مواد غذایی، و ساختن پناهگاه به دنبال بالا بردن مقاومت ‌ّو آمادگی خودشونن. ۶ ۷ 

 

 

خودکفایان گروه دیگه‌ای هستند که سبک زندگی ویژه‌ای دارن. این افراد نه تنها نیازهای ضروری خودشون رو تأمین می‌کنن بلکه مازاد تولیداتشون رو هم در جامعه به فروش می‌رسونن.۸ ۹

 

 

این گروها یک الگوی مقاوم رو برای زندگی خودشون انتخاب کردن، الگویی که از گذشته در زندگی عشایر و حتی روستاییانِ کشور ما هم وجود داشته. یک زندگی کاملا خودکفا، که نه تنها در اون نیازها تا حد ممکن در خانواده تامین می‌شه، بلکه مازادی هم تولید می‌شه که در اختیار دیگران قرار می‌گیره.

 

 

اما این سبک زندگی، متاثر از مدل‌های توسعه‌ی غربی داره به سرعت از بین می‌ره. عشایر، به روستانشینی رو میارن و روستاها هم به شهر تبدیل می‌شن. ۱۰ ۱۱

 

 

شهری که زندگی در اون کاملا وابسته‌ به دیگران و خصوصا دولته. و مردم حاضرند برای تامین خواسته‌هاشون حتی به کشورهای بیگانه هم وابسته بشن، و استقلالشون زیر سوال ‌بره.

 

 

در این الگو هزینه‌‌های زندگی بسیار بالاست.۱۲ ۱۳ خیلی‌ها دخل و خرجشون با هم نمی‌خونه و به ناچار به قرض می‌افتن و از نظر مالی هم وابسته و بدهکار می‌شن این مقاومت مردم رو به حداقل می‌رسونه که نتیجه‌ی یک سبک زندگی غلطه، چیزی که اسلام کاملا با اون مخالفه و الگوی متفاوتی رو برای معیشت معرفی می‌کنه.۱۴

امام علی (ع): «إِیاکمْ‏ وَ الدَّینَ‏ فَإِنَّهُ‏ مَذَلَّهٌ بِالنَّهَارِ وَ مَهَمَّهٌ بِاللَّیلِ وَ قَضَاءٌ فِی الدُّنْیا وَ قَضَاءٌ فِی الْآخِرَه.» از قرض‏ کردن‏ دورى‏ کنید زیرا موجب ذلّت در روز و حزن در شب و پرداختن آن در دنیا و آخرت می‌باشد.

ابن بابویه، محمد بن على (‏شیخ صدوق‏)، من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۱۸۲

 

 

بی‌نیازی از دیگران یکی از پایه‌های کلیدی الگوی اسلامه.۱۵ جایی‌که کار و فعالیت همراه با تحمل رنج و زحمت برای رسیدن به غنا و بی‌نیازی عبادت به شمار میاد.۱۶ در نگاه امام خمینی رحمه الله علیه، استقلال در زندگی حتی اگر در آن به خوردن نان جو اکتفا بشه ارزشش صدها برابر اونه که ظاهرا مرفه زندگی کنه اما دستش پیش دیگران دراز باشه.۱۷

 

رسول اکرم (ص): «الْعِبَادَهُ سَبْعُونَ‏ جُزْءاً أَفْضَلُهَا طَلَبُ‏ الْحَلَالِ.» عبادت هفتاد بخش است که برترین آن کسب حلال است.

شیخ طوسى، محمد بن الحسن، تهذیب الأحکام‏

امام خمینی (ره):‌ «من اعتقادم این است که انسان اگر با هر زحمت و مرارتی زندگی کند و زندگیش مال خودش باشد، مستقل باشد در زندگی و نانِ جو خودش را بخورد، آن ارزشش صدها مقابل این است که انسان در آپارتمان‌های عظیم بنشیند و دستش پیش دیگران دراز باشد.»

صحیفه‌ امام، جلد ۱۴

 

 

فراتر از این، خداوند در قرآن مردم رو از دل‌بستن و تکیه کردن به ستم‌گران و کفار منع می‌کند. از سوی دیگه مومنین نباید به گونه‌ای عمل کنند که کافران بتوانند بر آن‌ها تسلط پیدا کنند.

 

 

در مقابل اسلام از پیامبر و امتش می‌خواد تا استقامت کنند.۱۸ استقامتی که فراتر از مقاومت حرکت رو به جلو و ایستادگی رو توصیه می‌کنه.۱۹

 

«فَاسْتَقِمْ کمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَک» پس همان گونه که دستور یافته‏اى ایستادگى کن و هر که با تو توبه کرده (نیز چنین کند).

سوره هود آیه ۱۱۲

«استقامت یعنی ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن، متوقف نشدن؛ این رمز کار است. باید پیش برویم. این حرکت، حرکت موفقی است؛ چون آفاق روشنی دارد. افق، روشن است. آینده، آینده‌ی بسیار روشنی است.»

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی «جوانان و بیداری اسلامی» ۱۰/۱۱/۱۳۹۰

 

 

 

پانویس:


 1.  بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی، ۰۱/۰۱/۱۳۹۳، «اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح میشود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا میکند.»
 2.  Michael D. Tanner and Charles HughesThe, Cato Institute,Work versus Welfare Trade-Off: 2013
 3.  When Welfare Undermines Work Ethic, http://www.nytimes.com/roomfordebate/2013/05/05/denmarks-work-life-balance/when-welfare-undermines-work-ethic
 4.  Greece and austerity, http://www.theguardian.com/commentisfree/2011/jun/29/greece-austerity-brussels-people/print
 5.  Spain retirement age going to 67 in austerity push, http://www.deseretnews.com/article/700104907/Spain-retirement-age-going-to-67-in-austerity-push.html
 6.  Preppers, http://www.theprepperjournal.com
 7.  Preppers, http://americanpreppersnetwork.com/what-is-a-prepper
 8.  Homesteading, http://en.wikipedia.org/wiki/Homesteading
 9.  What Is Homesteading, http://www.psmag.com/navigation/nature-and-technology/opting-homesteading-matter-today-77062/
 10.  Christopher Watson, Trends in world Urbanization
 11.  Rural flight, http://en.wikipedia.org/wiki/Rural_flight
 12.  Life is expensive, http://www.economist.com/node/13686480
 13.  Why America’s Essentials Are Getting More Expensive While Its Toys Are Getting Cheap, http://www.theatlantic.com/business/archive/2014/05/its-expensive-to-be-poor/361533
 14.  ابن بابویه،محمد بن على (‏شیخ صدوق‏)، من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۱۸۲، قَالَ عَلِی (ع‏): «إِیاکمْ‏ وَ الدَّینَ‏ فَإِنَّهُ‏ مَذَلَّهٌ بِالنَّهَارِ وَ مَهَمَّهٌ بِاللَّیلِ وَ قَضَاءٌ فِی الدُّنْیا وَ قَضَاءٌ فِی الْآخِرَه»، امام علی (ع): «از قرض‏ کردن‏ دورى‏ کنید زیرا موجب ذلّت در روز و حزن در شب و پرداختن آن در دنیا و آخرت مى‏‌باشد.»
 15.  کلینى، محمد بن یعقوب‏، اصول کافی (ط – الإسلامیه)، ج‏۵، ص۷۴، «لَوْ جَاءَنِی الْمَوْتُ وَ أَنَا عَلَى هَذِهِ الْحَالِ جَاءَنِی وَ أَنَا فِی [طَاعَهٍ مِنْ‏] طَاعَهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَکفُّ بِهَا نَفْسِی وَ عِیالِی عَنْک وَ عَنِ النَّاسِ»، پاسخ امام باقر (ع) به فردی که قصد موعظه او را درکار کردن برای دنیا داشت: «اگر پیک مرگ با این حالت درآید، مرا در طاعت و بندگى خدا خواهد دید، چرا که من با این تلاش و کوشش، خودم و خانواده‏ام را از تو و سایر مردم بى‏نیاز مى‏کنم.»
 16.  طوسى، محمد بن الحسن، تهذیب الأحکام‏، قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص): «الْعِبَادَهُ سَبْعُونَ‏ جُزْءاً أَفْضَلُهَا طَلَبُ‏ الْحَلَالِ.» پیامبر خدا (ص) فرمود: «عبادت هفتاد بخش است که برترین آن کسب حلال است.»
 17.  امام خمینی (ره)، صحیفه‌ امام، جلد ۱۴، «من اعتقادم این است که انسان اگر با هر زحمت و مرارتی زندگی کند و زندگیش مال خودش باشد، مستقل باشد در زندگی و نانِ جو خودش را بخورد، آن ارزشش صدها مقابل این است که انسان در آپارتمان‌های عظیم بنشیند و دستش پیش دیگران دراز باشد.»
 18.  سوره هود آیه ۱۱۲:‌ «فَاسْتَقِمْ کمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَک»، پس همان گونه که دستور یافته‏اى ایستادگى کن و هر که با تو توبه کرده (نیز چنین کند). سوره شوری آیه ۱۵: «وَاسْتَقِمْ کمَا أُمِرْتَ» و همان گونه که مامورى ایستادگى کن.
 19.  بیانات مقام معظم رهبری در دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس جهانی «جوانان و بیداری اسلامی»، ۱۰/۱۱/۱۳۹۰، «استقامت یعنی ایستادگی کردن، ادامه دادن، راه را دنبال کردن، متوقف نشدن؛ این رمز کار است. باید پیش برویم. این حرکت، حرکت موفقی است؛ چون آفاق روشنی دارد. افق، روشن است. آینده، آینده‌ی بسیار روشنی است.»

 

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of